Ugrás a fő tartalomra

Csikk és hamu

 A túlfeszültség miatt az áram, a nyugati ember alapvető szükséglete megszűnt létezni. Az emberek tudták, hogy a sötétség nem lesz állandó társuk, múlandó állapot. Mégis abban a pillanatban, hogy minden elsötétült, adrenalin szabadult fel a testekben és cselekedni kezdtek.

A sötétben tapogatózva, az aki eddig fényben élt nehezen találja meg merre van az előre. Az ismerős tárgyak egyszerre lesznek jelzőkkel felaggatva. Aprók, hidegek, hegyesek. Feltűnően hangosan kezd kattogni az óra mutatója és az idő múlása valahogy megváltozik.

Az olyan pillanatokban, amelyekben magunkra maradunk és tárgyaink, eszközeink láthatatlanná válnak - könnyen elhisszük, hogy a világ egy csendes hely. Zajoktól és fényektől mentesen az oly sokszor elnyomott gondolatok erőre kapnak, érzik, hogy eljött az idő. Az idő amikor összegubancolhatják harmonikusnak tűnő életünket.

Autóban ültem éppen, mikor az áramszünet miatt elsötétedett. A kiadó tábla nem zizegett pirosan, a zárva felirat sem pörkölte halálra a legyeket. A jelzőlámpák megpihentek, egyéniségüktől megfosztva álltak a búrába zárt gyalogos figurák. A benzinkút áraira nem terelődött szem, az autóutat nem vette ölbe a közúti világítás. A vihar szépségét nem sokszorozta fel a járdákon csillámló nyári eső, nem táncoltak opálos fénysugarak a koszos pocsolyákban.

Egy szempillantás alatt, mintha megállt volna az élet a körúton.

Ültem a kormány mögött és a legközelebbi lehetőségnél félrehúzódtam. Elsétáltam egy nyugodt részre. Nem éreztem rosszul magam. Élveztem a kialakult helyzetet. Rágyújtottam egy szál cigarettára, a gyufa melege rövid csókban vált eggyé a fullasztó párával.

Úgy éreztem én vagyok a sötétség. Úgy éreztem, hogy ez az egész értem van. Úgy éreztem, hogy minden létező, alázatosan engem kezdett szolgálni. Talán tudták, hogy csend kell nekem. Talán sejtették, hogy egyedül sehol sem találom meg. Talán tudták, hogy nem is kerestem. Talán mindig is féltem tőle.

Az ember megijed ha valami váratlan történik vele. Ha nem tud úrrá lenni önmagán, a félelem megbénítja. Ha sokk élmény éri, talán örökre a nihilt választja az eseménydús élet helyett. Olyannyira meg akarja kímélni magát az olyan nyugtalanító tényezőktől, mint a gondolatai.

A szememet a cigaretta narancsosan izzó vége ragadta el. Mindvégig a tűz jelentőségére emlékeztetett. A láng, a meleg, a fény, a tűz  - egyfélék. Erejük és fontosságuk felbecsülhetetlen. Életünk nélkülözhetetlen részei, de ha teljhatalmat kapnak végeznek az emberrel.

Egy kapcsolatban létfontosságú a fenntarthatóság szempontjából megtalálni az ideális hőmérsékletet. Sajnos nekünk nem sikerült.
A kapcsolatomban rettenetesen fáztam.
Míg a másik fél teste magányában is izzott.
Nem volt rám szüksége - másra vágyott - hűvöset, zártat, sötétet akart, mert már egyedül is melege volt.
Nem tudott rajtam segíteni, nem tudott felmelegíteni.
Az én testem nyitottságra, világosra, melegségre vágyott.
Érzelmekre, törődésre, de igényeink nem egyfelé tartottak.

Hazamehettem volna, ismertem a járást. Az autón van világítás, semmiben sem akadályozott az áramszünet. Az igazság az volt, hogy nem akartam. Hazaindulni még talán, de hazaérni semmiképp.



Mikor egyedül voltam kevésbé éreztem a reszkető testemet szánalmasnak. EGYEDÜL FÁZNI MÉGIS MÁS, MINT A TŰZ KÖZVETLEN KÖZELÉBEN. A tűz mellett fázni megbocsáthatatlan és elviselhetetlen érzés.

Olyan régóta fáztam már, hogy teljesen kihűlt a testem. Az érzéseim gúzsba kötöttek és elfagyott végtagokkal nem tudtam kiszabadulni. Sokáig reméltem a meleget a tűztől. Próbáltam közeledni felé, de mindig égési sérülés lett belőle, nem felmelegedés.

Az utolsó adag füstöt fújtam ki, amikor a csikket ledobtam a lábam elé és ahogy eltapostam - hirtelen világos lett. Amint kialudt a parázs, amint eloltottam a tüzet - minden helyreállt.

Egyszer s mindenkorra megértettem mit akartak üzenni nekem.

Hazamentem és végre eloltottam a tüzet. Mert még a hamu is jobb, mint a tűz, ami mellett jéggé fagy a szívem.

Ahogy ott maradtam a tűz nélküli szobában, hirtelen több levegőm lett. Az összes oxigén az enyém volt. Nem fukarkodtam hát vele tovább. Jó nagyokat szívtam belőle és kihúzott mellkassal, egyenes tartással összeszedtem az ott maradt hamut, majd a ház elé szórtam.

A szobából az ablakon át néztem, ahogy az eső elhűti, a szél széthordja, a föld beissza.
Nem a kukába dobtam, nem lapátra tettem.
Új esélyt adtam neki az életre.
Kívánom, hogy támadjon fel poraiból. Mással, máshol, másképp.

A lábfejemen takaró, kezemben vörösbor pihen az öblös pohárban. Hallom ahogy a szél és az esőcseppek barátkoznak a szinte őszi, július estén.

Lehet, hogy hűvös van.
De már nem fázom.




Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Tárd ki bátran II.

Ablakok. A külső üveg. Van valami groteszkség abban, ahogy az életünket éljük – tetszelgünk idegeneknek, senkik kedvében akarunk járni. Megfelelni vágyunk elvárásoknak, amelyeknek gonosz butaság az alapja. Gondoljunk csak bele, ha valamiből határozatlan, ugyanakkor véges számú darabunk van, elosztogatnánk olyanoknak, akik nem érdemlik meg? Szerintem minden egyes percért kár, amit elvesztegetünk. Nem tudom miért, de ritkán érzem azt manapság, hogy bárkit is érdekel az, ha minden rendben van. Unalmas, ha boldogság honol? Bosszantó, ha nem szűkölködünk semmiben? Fárasztó, ha másnak jól megy valami? Ez is "negatívkodás", de még mennyire. Ez is bántás. És talán nem is annak, akiről motyogunk. Talán minket emészt fel a rosszindulat, talán minket kínoz a nép betegsége a reflux, amit a temérdek emésztetlen szó okoz. Talán azért foglalkozunk másokkal, mert a saját megoldásra váró problémáinkkal nehezebb lenne. Igen. Meg kéne állni egy pillanatra és az időt venne el, de az nekünk nincs

sin(x)

Grafikont kellett rajzolnom az életemről. Moncsitól kaptam hozzá színes tollat, ceruzát. Volt csillám is. Meg ragasztó.  Nehéz volt elkezdeni, aztán meg befejezni. A csillám nem kellett. Nem tudtam hova szórjam.. A filctollakból sem használtam mindet, nem volt szükségem színekre. De a végén rájöttem lehet, hogy tényleg én vagyok az a görbe, én vagyok amikor épp a nullát karcolja és én vagyok amikor a magasban küzdök a nagy boldogsággal. Ez se jó, az se jó amikor grafikonként én élem meg a hullámzást.  Hányinger. B6. De néha a vitamin sem segít:) Visszatekintve viszont az ember már azt sajnálja miért nem örökített meg minden egyes pillanatot. Mindig azon kesergünk, hogy mi volt és mi lehetett volna. Miért nem tudunk teljesen megélni egyetlen pillanatot sem és legfőképpen miért kell nekünk mindenre tudni a választ? Néha jó menni, ha úgy érzed menned kell. És lehet, hogy az ismerős sarkon túl valami vár rád. De ki Ő? Vagy mi ő? Vajon tudja, hogy részese valaminek amihez neked is közöd van

Nagyok

Alternatív valóságban foltos csipketeríték Erőtlen nap szív rokon-arcokat fakóra épp Halványodó élet - függőleges képkeretben Kövült porcukor a szívek helyén képzeletben Időszerű találkozás, fűrészpor takarja a jeget Lépések: egyszerre tágítják és szűkítik a teret  Ház közepe felé tartva verbálisan támadnak Dimenziók pusziként csattannak egymásnak Szálkás küszöbön átlépve, a felnőtt alárendelt gyerek Nehézséget nem okoz, hisz egyből beugrik a szerep Megnyugvást tálalnak vacsorára csorba tányérokba Aranyló orvosság: vérré válik a fáradt árnyékokban Errefelé az Idő múlását import sorozatokban mérik Napközben, a szöszmötölés órányi szünetében nézik Világ, esemény, közélet - a tévé az értelmezést kínálja A keserédes ízvilágot túlélhető dózisokban diktálja Sűrű menetrendet kultiválják a szokásos kérdések A dialógusra a háttérben futó szappanopera féltékeny Kincsek selyemkendőben, szerencsét hozó Őseim Múlandó szépet, mint Életet örök elfogadó Hőseim