Ugrás a fő tartalomra

Gyertyafénynél melegedni

...

Az emberek azt várják el a másik embertől, hogy ne beszéljen olyan kellemetlen dolgokról, mint a szeretteinek az elvesztése. A gyengék nem akarják, hogy a gyász felüsse a fejét a közelükben. A haláltól félnek, de az jön és egyúttal megy is. A gyász kegyetlenebb. Állandósul. Őt biztosan észreveszi mindenki, amikor itt marad.



Amennyiben a közelünkben valakinek úgy adódik, hogy fel kell vennie a küzdelmet a gyászával, azt jobb messziről elkerülni?



Mindenkinek saját gyásza van. Amit sajátjaként kezelget, mint egy sebet ami igazán rossz helyen van.

A kellemetlen sérülések tabuként kezelendőek. Senki nem kíváncsi rá, ha kiserken, ha megváltozik a színe, ha begyullad - ha fáj.

A megsebzett helyzetét tovább rontja, hogy nem beszélhet a fájdalmáról. Egy ilyen mély sebet viselni sehogy sem kényelmes. Nagyon nehéz eltakarni, de ugye elvárják, hogy ne vérezzen össze szerencsétlen semmit és senkit.
A társadalom által megvetett - feddhetetlen - érzelemtől lüktető nyílások ezek, közel a szívhez. Rongyokkal, gézekkel, műanyaggal letapasztva, egész álló nap fuldokolva várják az estéket, hogy aztán otthon, ahol semmilyen rosszalló tekintet nem látja, kiszellőzhessenek.
A négy fal között, vaskos függönyök mögött tisztulnak a sebek.

Ilyenkor fáj csak igazán.

A látvány elborzaszt: Nincs itt. Elment. Nem lesz már itt többet. Sem itt, sem a mamánál. Nem fog felkacagni, nem fog a vállamra borulni. Nem fog az őrületbe kergetni, sem megcsikizni. Nem tüsszent majd és én nem mondom, hogy Egészségedre! Nem kér többé tanácsot. Nem fog kigúnyolni, ha hülyén öltözöm fel. Nem dugja az ujját a nyers tésztába és én nem ütök rá a kezére. Nem mondja, hogy fázik és én nem takarom be. Nem álmodik többet arról, hogy gyermeke lesz és én nem álmodom arról, hogy megismerem az unokám. Nem koccintunk a szülinapjára és nem tartunk csajos bulit. Nem kér tőlem féltve őrzött receptet és én nem tanítom meg soha többé semmire.

A legfájdalmasabb a nincs érzés. Elviselhetetlen.
Mintha kényszerből száraz kenyeret kellene letuszkolni egy összeszűkült torkon. Meg kell tenni. Bár soha nem lesz finom, sem jól eső, de meg kell próbálni. Nedvesség nélkül azonban nem megy. Ezért kellenek a könnyek. Nehogy a torkunkon akadjon ez a keserű, karcos falat. Nehogy belehaljunk.

Mikor ezt írom sírok. Téged látlak. Egészen valódinak tűnsz.
A könnyek egészen könnyedén születnek meg a szememben, majd végiggördülnek az orrom nyergén, mint a hétvégi gyerekek a csúszdán. Lecsöppennek a poros parkettára, éppen a hamu mellé ami a cigarettámból hullott a földre.

Fázom.

Úgy érzem minden egyes eltávozott lélekkel kicsit hidegebb lesz ebben a világban. S mi, akik itt maradunk, először csak kívül kezdünk el fázni - melengető ölelésre, rumos teára vágyunk. Aztán, ahogy a gyertyaláng fényét bámulva megértjük miről szól ez az egész búcsúzás, legbelül kezd el hűlni a testünk.
Amikor végül úgy döntünk felülkerekedünk az önző birtoklásvágyon és elengedjük az itt maradt lelkeket - akkor ráeszmélünk, hogy azt az apró hűvös részt, nagyon nehéz lesz újramelegíteni.

Képszakadás.
A sírodnál állok gátlásaimat levetkőzve, pőrén, együgyűen - őszintén.
Látlak.
A szemedet is.
Mosolyog.
Megígérem neked.
Most megígérem neked: Megpróbálom!

...

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Gyász-színű Péntek

Sajnálom, hogy az emberek a számok és a tárgyak rabjai lettek. Mialatt a világból szép lassan kivesznek a valódi értékek, mi még csak észre sem vesszük, hogy baj van, mert az orrunknál fogva vezetnek minket. Mindig van mivel hülyíteni a népet – „tapossák csak egymást” – most pl. a kamu 70%-okkal „járnak jól” az emberek. Elborzaszt, hogy vannak, akik ész nélkül vásárolnak olyan termékeket, amikre szükségünk sincs, csak azért, hogy ki ne maradjanak valamiből. Valamiből, ami receptre fel van írva a reklámok segítségével. A helyes értékrend szerint, nem attól leszel valaki, mert megvásárolsz valamit. Ha ugyanis ez minden, amit letettél az asztalra, akkor semmi sem történt: beálltál a sorba.  Nem, az nem valódi tett, nem elismerhető cselekedet, hogy egy számlára ráírják a nevedet és birtokosa leszel egy tárgynak, ami abban a pillanatban annyit ér, amennyit adsz érte. Igazából annyit sem, mert az előállítása a tizedébe sem került. A megvásárlás pillanatától fogva csak csökken az „értéke”...

sin(x)

Grafikont kellett rajzolnom az életemről. Moncsitól kaptam hozzá színes tollat, ceruzát. Volt csillám is. Meg ragasztó.  Nehéz volt elkezdeni, aztán meg befejezni. A csillám nem kellett. Nem tudtam hova szórjam.. A filctollakból sem használtam mindet, nem volt szükségem színekre. De a végén rájöttem lehet, hogy tényleg én vagyok az a görbe, én vagyok amikor épp a nullát karcolja és én vagyok amikor a magasban küzdök a nagy boldogsággal. Ez se jó, az se jó amikor grafikonként én élem meg a hullámzást.  Hányinger. B6. De néha a vitamin sem segít:) Visszatekintve viszont az ember már azt sajnálja miért nem örökített meg minden egyes pillanatot. Mindig azon kesergünk, hogy mi volt és mi lehetett volna. Miért nem tudunk teljesen megélni egyetlen pillanatot sem és legfőképpen miért kell nekünk mindenre tudni a választ? Néha jó menni, ha úgy érzed menned kell. És lehet, hogy az ismerős sarkon túl valami vár rád. De ki Ő? Vagy mi ő? Vajon tudja,...

Tárd ki bátran II.

Ablakok. A külső üveg. Van valami groteszkség abban, ahogy az életünket éljük – tetszelgünk idegeneknek, senkik kedvében akarunk járni. Megfelelni vágyunk elvárásoknak, amelyeknek gonosz butaság az alapja. Gondoljunk csak bele, ha valamiből határozatlan, ugyanakkor véges számú darabunk van, elosztogatnánk olyanoknak, akik nem érdemlik meg? Szerintem minden egyes percért kár, amit elvesztegetünk. Nem tudom miért, de ritkán érzem azt manapság, hogy bárkit is érdekel az, ha minden rendben van. Unalmas, ha boldogság honol? Bosszantó, ha nem szűkölködünk semmiben? Fárasztó, ha másnak jól megy valami? Ez is "negatívkodás", de még mennyire. Ez is bántás. És talán nem is annak, akiről motyogunk. Talán minket emészt fel a rosszindulat, talán minket kínoz a nép betegsége a reflux, amit a temérdek emésztetlen szó okoz. Talán azért foglalkozunk másokkal, mert a saját megoldásra váró problémáinkkal nehezebb lenne. Igen. Meg kéne állni egy pillanatra és az időt venne el, de az nekünk nincs...