Ugrás a fő tartalomra

Esti mese cukormentesen


 Egyszer volt, hol nem volt. Volt egyszer egy futószalag. Az avatatlan szemeknek, igen egyszerűnek és közönségesnek tűnhetett - ugyanolyan piszkos, fekete futószalag volt, mint a többi. Senki nem becézte, érintést vagy simogatást nagyon ritkán kapott. Alapvető tárgynak tartották, munkájának fontosságán nem elmélkedtek. Legtöbbször méltatlanul bántak vele, értéke kizárólagosan akkor emelkedett meg egy kicsit, amikor a szalag minden négyzetcentimétere tele volt áruval. Ekkor sóvárgó szempárok kémlelték az olykor mozdulásra bírt szállítmányozót és türelmetlenül várták, mikor bukkan már elő legalább egy néhány centiméter széles, fekete terület. Hangos sóhajjal nyugtázták, hogy végre pakolhatnak az üres részre és néha elmormoltak mellette egy szelíd dicséretet. 
A futószalagok élete ennyiből állt. Fáradhatatlanul görögtek tovább a fogyasztói társadalom remekei alatt - az ő érdemük volt, hogy a pénztáros nyújtózkodás nélkül kézbe vehette a joghurtot bifidus essensis-szel, beblokkolhatta a csokoládés mangalicatepertőt, leolvashatta a vonalkódot a kakaóval színezett rozskenyérről, és beüthette az ötven százalékos engedményt a közeli lejáratú babcsírára. 

Az emberekben kibírhatatlan és állandó vágyakozást keltett a média, melynek minden célja a birtoklásvágy, a fogyasztás utáni áhítozás mértéktelen bővítése volt. Céljaik elérésére végtelen időt és pénzt fordítottak - megoldást találtak mindenre. Ennek eredményeképpen, ha valakinek éppen volt pénze, erős késztetést érzett arra, hogy hamar és ész nélkül elköltse azt. Akinek pedig nem volt pénze, az kért és általában kapott is - a bankok és az uzsorások ugyanis nagyon szívesen segítettek az embereken. Eleinte semmi probléma nem volt, mindenki élvezte, hogy új autóba teheti a seggét és, hogy az óvodába a legújabb mesecsatornán debütált babát vihette be a gyerek. Később, amikor tudatosult, hogy a színes selyemkendős hölgyekkel és ATM-ekkel tarkított épületek nem önzetlenül adtak a kezekbe pénzt, elkezdődött a jajveszékelés. A hitelek óriási családzabálókká váltak, ádáz, feneketlen gyomrú szörnyekké duzzadtak, és ham bekaptak minden szélmalomharcban elgyengült lelket. Legfinomabb falatnak az anyukák és apukák bizonyultak, akik éjt nappallá téve igyekeztek megfelelni a munkahelyük és a bankok által támasztott feltételeknek. Igazi ínyencségnek számított a túlórákban kiéhezett, sápadt, koffeinre áhítozó, gyakran dohányfüst-diétán megedződött test, amibe esténként már csak a gyerekfektetés idejére szállt vissza a lélek.

A gyermekek attól, hogy kicsik, még nem buták. A legmesteribb színészi játékon is átlátnak és egyszerűen megérzik, ha valami nincs rendben. Féltik a szüleiket és érthetően tőlük várják a megoldást – számukra bennük van a remény. Ugyanakkor áldott tudatlanságban élnek és úgy szemlélik a körülöttük zajló eseményeket, mint anno minden gyermek - aki mára amnéziás, fantáziátlan felnőtté sorvadt: tárgyaknak szenteli a figyelmét, hajtja a pénzt és közben elfelejti mi is igazán fontos az életben. A gyermekek kíváncsiak, ki vannak éhezve az információra – nem lenne szabad őket eltiporni és holmi, nyaggató-tényezővé degradálni.



A világ eredendően harmóniában van minden benne élő lénnyel - az egyszerű dolgokban mindig megbújnak olyan rejtélyes részletek, amelyek izgalmassá és kiegyenlítetté teszik a játszmákat az életben. A futószalagok hétköznapisága mögött is lapul ám egy titok, amit azonban a felnőttek szemmagasságában rettentő kevesen vesznek észre. A szerencsések - akikben a gyarapodó évek száma, még nem irtotta ki teljesen a fantáziát - olyat láthatnak, amit csak néhány hithű gyermeki szempár.
A futószalagok alatt világszerte kifinomult munkamorál uralkodik, itt élnek a vak, kosszal és morzsával táplálkozó husmókok. Ezek a lények tökéletes összhangban vannak a mi „fenti” világunkkal, életük értelme a mi szolgálatunk. Az emberi birtoklásvágy malmában őrölnek, erőfeszítéseik nélkül nem forogna a szalag, nem utaznának a vonalkód olvasóig a kifizetendő termékek. Amikor legközelebb leugrunk óvszert venni vagy nagybevásárláskor telepakoljuk a futószalagot palackos vizekkel, jusson eszünkbe egy percre, hogy az emberi gyarlóság oltárán áldozunk mindannyian, de ha már úgyis ennyire elferdültek igényeink és életünket a dolgok megléte és meg nem léte tartja állandó mozgásban – adjunk legalább annyi igazi örömet magunknak, hogy (például) valódi válaszra méltatjuk a gyermekünket, amikor azt kérdezi tőlünk a hipermarketben; hogyan működik a futószalag?
Nem kell azonnal és technikailag tökéletesen válaszolni, de ne taszítsuk a tisztán ragyogó gyermeki elmét, a felnőtt lét problémakörének legmélyebb bugyraiba, főleg ne úgy, hogy mi már ott vagyunk és cseppet sem élvezzük.

Éljen az emberiség,
éljen a szeretet.
Ne rontsunk el
több gyermeket.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Gyász-színű Péntek

Sajnálom, hogy az emberek a számok és a tárgyak rabjai lettek. Mialatt a világból szép lassan kivesznek a valódi értékek, mi még csak észre sem vesszük, hogy baj van, mert az orrunknál fogva vezetnek minket. Mindig van mivel hülyíteni a népet – „tapossák csak egymást” – most pl. a kamu 70%-okkal „járnak jól” az emberek. Elborzaszt, hogy vannak, akik ész nélkül vásárolnak olyan termékeket, amikre szükségünk sincs, csak azért, hogy ki ne maradjanak valamiből. Valamiből, ami receptre fel van írva a reklámok segítségével. A helyes értékrend szerint, nem attól leszel valaki, mert megvásárolsz valamit. Ha ugyanis ez minden, amit letettél az asztalra, akkor semmi sem történt: beálltál a sorba.  Nem, az nem valódi tett, nem elismerhető cselekedet, hogy egy számlára ráírják a nevedet és birtokosa leszel egy tárgynak, ami abban a pillanatban annyit ér, amennyit adsz érte. Igazából annyit sem, mert az előállítása a tizedébe sem került. A megvásárlás pillanatától fogva csak csökken az „értéke”...

sin(x)

Grafikont kellett rajzolnom az életemről. Moncsitól kaptam hozzá színes tollat, ceruzát. Volt csillám is. Meg ragasztó.  Nehéz volt elkezdeni, aztán meg befejezni. A csillám nem kellett. Nem tudtam hova szórjam.. A filctollakból sem használtam mindet, nem volt szükségem színekre. De a végén rájöttem lehet, hogy tényleg én vagyok az a görbe, én vagyok amikor épp a nullát karcolja és én vagyok amikor a magasban küzdök a nagy boldogsággal. Ez se jó, az se jó amikor grafikonként én élem meg a hullámzást.  Hányinger. B6. De néha a vitamin sem segít:) Visszatekintve viszont az ember már azt sajnálja miért nem örökített meg minden egyes pillanatot. Mindig azon kesergünk, hogy mi volt és mi lehetett volna. Miért nem tudunk teljesen megélni egyetlen pillanatot sem és legfőképpen miért kell nekünk mindenre tudni a választ? Néha jó menni, ha úgy érzed menned kell. És lehet, hogy az ismerős sarkon túl valami vár rád. De ki Ő? Vagy mi ő? Vajon tudja,...

Tárd ki bátran II.

Ablakok. A külső üveg. Van valami groteszkség abban, ahogy az életünket éljük – tetszelgünk idegeneknek, senkik kedvében akarunk járni. Megfelelni vágyunk elvárásoknak, amelyeknek gonosz butaság az alapja. Gondoljunk csak bele, ha valamiből határozatlan, ugyanakkor véges számú darabunk van, elosztogatnánk olyanoknak, akik nem érdemlik meg? Szerintem minden egyes percért kár, amit elvesztegetünk. Nem tudom miért, de ritkán érzem azt manapság, hogy bárkit is érdekel az, ha minden rendben van. Unalmas, ha boldogság honol? Bosszantó, ha nem szűkölködünk semmiben? Fárasztó, ha másnak jól megy valami? Ez is "negatívkodás", de még mennyire. Ez is bántás. És talán nem is annak, akiről motyogunk. Talán minket emészt fel a rosszindulat, talán minket kínoz a nép betegsége a reflux, amit a temérdek emésztetlen szó okoz. Talán azért foglalkozunk másokkal, mert a saját megoldásra váró problémáinkkal nehezebb lenne. Igen. Meg kéne állni egy pillanatra és az időt venne el, de az nekünk nincs...