Ugrás a fő tartalomra

Apátia.org

Figyelem! Csak erős idegzetűeknek!
Lesarkított, eltúlzott, kissé szarkasztikus sorok következnek.*

*E sorokkal szoros összefüggésben kialakuló mindennemű sértődés az olvasó saját önértékelési gondjait feltételezi. A betűkből megformált sorok, az objektivitást nélkülözik, következésképpen nem szolgáltatnak semmiféle rágalom alapot. Ily módon az írói szándékosság gyanúja fel sem merülhet, ennek feltételezése teljességgel elfogadhatatlan.

Ritkaság számba megy, ha az embernek sikerül egy kicsit kiszakadni a mindennapokból. Természetesen mindenki másképp csinálja. A továbbiakban azon szerencsésekről lesz szó, akiknek minden héten megadatik, hogy a hétvégét nem a munkahelyükön töltik. Továbbá lakásban élnek és nem házban. Véleményem szerint ez nagyon fontos, mert egy házban élő embernek nincs ennyi ideje. 

Kanapélakók, avagy a közösségi oldalak áldozatai:

Van aki már péntek este tudja, hogy másnap nem kel fel időben. Tudatosan kapcsolja magát Off üzemmódba és önként hagyja ki az első két étkezést az ágyban maradást választva.  Ezek az emberek nagyrészt magaslati levegőn, kb. 50 - 90 négyzetméternyi területen élnek.  A szombat-vasárnapot nemes egyszerűséggel a semmi tanulmányozásával töltik. Ha csak vidéki hozzátartozók, vagy egyéb házban élő ismerősök nem igénylik, nem kell gyomlálniuk, füvet nyírniuk, szerszámokat keresniük, vagy az udvaron hajlongva kutyaszart szedni. 
Ezek a panelkirályok, a hétvégék győztesei. Egy hajszára hasonlító, fejben előre megtervezett takarítással az egész lakást rendbe tudják tenni laza egy óra alatt. Ők azok akik irigylésre méltóan sok időt képesek a közösségi média platformjára pocsékolni, és ott virtuálisan bizonygatni, hogy mennyi mindent csinálnak. Ezek az emberek állatkertbe járnak, macival nyalatják a mézet, jó vicceket olvasnak és ezeket meg is osztják embertársaikkal, mert nagyon rendesek. Sokat ülnek autóban, motoron, de annyira fotogének közben, hogy meg kell örökíteniük. A családi házban lakókkal ellentétben, rengeteg hasznos időt nyernek az élettér lecsökkentésével. Kinyújtják a kezüket és szinte bármit elérnek a kanapéról. Egyesek kutyát, macskát, mások gyereket tartanak. A lakásba teregetnek és az erkélyre teszik a hűteni valót. A legtöbb lakóházban lift szolgálja ki a fáradt lábaikat, miután leugrottak az 5-10 méterre található, éjjel-nappali közértbe. 

Az internet gyors és fáradhatatlan. Egyetlen feladata van, mégpedig hogy legyen. Rendelkezésre álljon és kielégítse az igényeket. Segítségével filmezhetünk, sorozatot nézhetünk, receptet tölthetünk le és egész egyszerűen elfelejthetünk élni, vagy megélni. 
Megélni a pillanatot, mielőtt megörökítenénk azt. Szomorú, hogy azelőtt becsekkolunk egy helyre, hogy igazából körbenéztünk volna. Nem bővítjük földrajzi ismereteinket, mert csak az számít, hogy mások tudjanak róla, hogy vagyunk valahol. Pedig gyakran mi magunk nem tudjuk az országban vagy a világban merre is helyezkedünk el éppen. Lefotózzuk, kiírjuk, megköszönjük. Akkor amikor történik. Éppen történik. Velünk. Nem mással.
Mélyről jön a vágy, hogy a történést megosszuk másokkal - virtuális életünk semmitmondó alakjaival, látszatismerősökkel - várva a visszajelzésekre. Egy mai embernek ez nagy dolog. Sőt, ez mérce.

De vajon valóság-e?
Érdekel-e bárkit mi történik velünk? Aki látja, megérdemli-e, hogy tudjon róla? Mit kapunk cserébe, hogy kiteregetjük az életünket? Elismerést, bókot, bökést? Lenézést, gonosz szavakat, irigységet, pletykát? Nincs olyan ember, aki kedvelné, ha a háta mögött beszélnek róla. Mégis ehhez az ismétlődő játékhoz asszisztálunk mindannyian. Hol beszédtémát szolgáltatunk, hol beszédtémát keresünk. 

Az ember éppen ezekre a monoton, adok-kapok kényszerlájkokra vadászva veszíti el a pillanatot. Ami csak az övé lehetne. Titok, öröm, fájdalom. 
Örök emlékként éghetne a memóriába. Saját élmény, amit a magáénak érezhetne.
Sajnálatosan elterjedt, modern népbetegség ez. Nem gyógyíthatatlan, de maradandó károkat tud okozni. Akár percenként változó tünetegyüttes ez, amitől nehéz távol maradni. Fertőző. Legkönnyebben várótermekben, tömegközlekedés közben terjed. Kikerülhetetlen velejárója, hogy passzív résztvevőként ugyanolyan káros, mint aktív félként. 

Mi emberek, szép lassan elfelejtünk a nevünkhöz méltóan viselkedni. 
A szó szoros értelmében Fogyasztó-ként létezünk. A közösségi oldalak által diktált szigorú étrend betartásával képesek vagyunk a totális apátiára. Ez a fajta érzelmi közönyösség elszomorító jellemzője a mindennapjainknak. Ami pedig megdöbbentő, hogy a valódi és a virtuális világban használt viselkedési formák között elmosódik a határ. 
Római császárokká tesz minket a technika. Kezünkben a fényes hatalom és mi egy könnyed ujjmozdítással dönthetünk. Tetszik vagy sem. Szép vagy csúnya.

Az online világban a mindenki által használt technikás továbbgörgetés, az utcán, a való életben a fejfordítás. 

Mert amiről nem veszünk tudomást, az ott sincs.
Ugye?





  

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Gyász-színű Péntek

Sajnálom, hogy az emberek a számok és a tárgyak rabjai lettek. Mialatt a világból szép lassan kivesznek a valódi értékek, mi még csak észre sem vesszük, hogy baj van, mert az orrunknál fogva vezetnek minket. Mindig van mivel hülyíteni a népet – „tapossák csak egymást” – most pl. a kamu 70%-okkal „járnak jól” az emberek. Elborzaszt, hogy vannak, akik ész nélkül vásárolnak olyan termékeket, amikre szükségünk sincs, csak azért, hogy ki ne maradjanak valamiből. Valamiből, ami receptre fel van írva a reklámok segítségével. A helyes értékrend szerint, nem attól leszel valaki, mert megvásárolsz valamit. Ha ugyanis ez minden, amit letettél az asztalra, akkor semmi sem történt: beálltál a sorba.  Nem, az nem valódi tett, nem elismerhető cselekedet, hogy egy számlára ráírják a nevedet és birtokosa leszel egy tárgynak, ami abban a pillanatban annyit ér, amennyit adsz érte. Igazából annyit sem, mert az előállítása a tizedébe sem került. A megvásárlás pillanatától fogva csak csökken az „értéke”...

sin(x)

Grafikont kellett rajzolnom az életemről. Moncsitól kaptam hozzá színes tollat, ceruzát. Volt csillám is. Meg ragasztó.  Nehéz volt elkezdeni, aztán meg befejezni. A csillám nem kellett. Nem tudtam hova szórjam.. A filctollakból sem használtam mindet, nem volt szükségem színekre. De a végén rájöttem lehet, hogy tényleg én vagyok az a görbe, én vagyok amikor épp a nullát karcolja és én vagyok amikor a magasban küzdök a nagy boldogsággal. Ez se jó, az se jó amikor grafikonként én élem meg a hullámzást.  Hányinger. B6. De néha a vitamin sem segít:) Visszatekintve viszont az ember már azt sajnálja miért nem örökített meg minden egyes pillanatot. Mindig azon kesergünk, hogy mi volt és mi lehetett volna. Miért nem tudunk teljesen megélni egyetlen pillanatot sem és legfőképpen miért kell nekünk mindenre tudni a választ? Néha jó menni, ha úgy érzed menned kell. És lehet, hogy az ismerős sarkon túl valami vár rád. De ki Ő? Vagy mi ő? Vajon tudja,...

Tárd ki bátran II.

Ablakok. A külső üveg. Van valami groteszkség abban, ahogy az életünket éljük – tetszelgünk idegeneknek, senkik kedvében akarunk járni. Megfelelni vágyunk elvárásoknak, amelyeknek gonosz butaság az alapja. Gondoljunk csak bele, ha valamiből határozatlan, ugyanakkor véges számú darabunk van, elosztogatnánk olyanoknak, akik nem érdemlik meg? Szerintem minden egyes percért kár, amit elvesztegetünk. Nem tudom miért, de ritkán érzem azt manapság, hogy bárkit is érdekel az, ha minden rendben van. Unalmas, ha boldogság honol? Bosszantó, ha nem szűkölködünk semmiben? Fárasztó, ha másnak jól megy valami? Ez is "negatívkodás", de még mennyire. Ez is bántás. És talán nem is annak, akiről motyogunk. Talán minket emészt fel a rosszindulat, talán minket kínoz a nép betegsége a reflux, amit a temérdek emésztetlen szó okoz. Talán azért foglalkozunk másokkal, mert a saját megoldásra váró problémáinkkal nehezebb lenne. Igen. Meg kéne állni egy pillanatra és az időt venne el, de az nekünk nincs...