Ugrás a fő tartalomra

Az otthontalanság otthona

Pesszimista és borúlátó lennék, amiért leírom, amit körülöttem tapasztalok és látok? 

Igen, én is élvezem a nap melengető sugarait és csodálkozom, ahogy életet adnak; felolvasztják a jeget vagy barnítják a bőrünket. Az erőtlenség jelei nélkül teszik a dolgukat, pedig 8 hosszú percig utaznak, amíg a Nap - Föld távolságot megtéve, az erőt adó fény megsimogatja arcunkat. Bámulom, a világban rejlő rendszert és erőt, a ciklikusságot, ahogyan a körülöttünk lévő táj változik, az évszakokat, és hogy az élőlények mennyire tudják mi a dolguk. Imába foglalom az ösztönösséget, az érzelmi intelligenciát és a megérzés képességét. Büszke vagyok az emberiségre, hogy megannyi kérdést megválaszolt és hálás vagyok, amiért annyi mindent nem. Szeretem a kávé illatát, ahogy szívbe markoló kedvességgel képes fenékbe billenteni. Szeretem, hogy szabad vagyok és köszönöm, hogy itt lehetek. A végtelenségig sorolhatnám, mi az, ami csodálatra méltó, gyönyörű, boldoggá tesz és örömet ad – legyen az tárgy vagy gesztus, a pillanat varázsa vagy a természet csodája.

Azonban azt hiszem, nem engedhetem meg magamnak a naivitás kényelmét és a gondolkodás nélküli létezés népszerűségének sem hódolhatok be. Úgy érzem óriási ajándék, hogy megfigyelhetem az élet sötétebb oldalát is és szubjektív véleményemet megörökíthetem. Nem nevezhet ezért senki pesszimistának, sem borúlátónak. Én csak egy nyughatatlan lélek vagyok, akit bosszant az ostobaság és az igazságtalanság. Az emberi ostobaság - ami nem összekeverendő a tanulatlansággal - nehezen gyógyítható. Ahol felüti a fejét, onnan menekülni kell. A módszeressé vált helytelen világlátás, a kommunikációkészség hiánya és az ostobaság elburjánzása, rendszeresen hidegít el családtagokat egymástól, kapcsolatokat tesz végleg tönkre. Míg az ostobaság a megfelelő távolságról nézve megnyugtató mértékben leválasztható mindennapi gondjaink bűvköréből, továbbá hangulattól függően akár derűsen is szemlélhető; az igazságtalansághoz nem kell közvetlen közelségbe kerülni, ahhoz, hogy megzavarja nyugalmunkat. A tévé előtt ülve, de egy egyszerű séta alkalmával, az igazságtalanság legkülönfélébb példáival találkozhatunk. Attól függően, mennyire vagyunk érzékenyek, mennyire tudjuk beleélni magunkat az adott problémába, lobban fel bennünk az igazságtalanság átható érzése, annak összes mellékhatásával együtt. Legtöbbször valódi tettek nélkül ülünk tovább, de gyakran kíséri az érzést, összeszorított kéz, erős fejrázás, esetleg káromkodás. A csalódottság és a düh mesteri elegye, olykor katatón állapotba taszít vagy destruktív hajlamot vált ki az emberből.

Hiába a mindenre kiterjedő szabadság, a modern technika, az internet, az információs társadalom, a kifogyhatatlan termékkínálat, ha szép lassan elveszítjük mindazt, ami miatt még embernek nevezhetnénk magunkat. Hajlamosak vagyunk a külsőségek alapján ítélkezni, pedig tudjuk jól, hogy a világ milliárdjainak testében ugyanolyan szív dobog. Bár a különböző kultúrák között egyértelműek a vallási, neveltetési, etikai és kommunikációs különbségek, világszerte ugyanúgy ismerik a félelem, a kiszolgáltatottság, a düh vagy az elégedettség, a siker és a boldogság érzését. Lehet, hogy érzelmeik megélésében összehasonlíthatatlanul különböznek, de kultúrájuknak megfelelően, másképp kifejezve, mindannyian ugyanazt az érzést élik meg.

 Azt hiszem, az érzelmekben rejlik a kulcs. Ebben a rohanó, érzelemmentessé váló világban, lassan olyanok leszünk, mint a konyhapulton felejtett kenyérdarab. Egy reggel arra ébredünk, hogy megszikkadtunk és már senki nem akar minket. Irigyek leszünk a még frissen, illatozó pék-remekekre és mindent elkövetünk, hogy tündöklésüknek véget vessünk, ahelyett, hogy elfogadásban és összefogásban élnénk és bátran szembenéznénk magunkkal, törődnénk embertársainkkal.
Szörnyű jövőkép, de mi emberek, egy szeles novemberi napon - egyre növekvő szárazságunk miatt - mindannyian a hattyúk torkában akadunk majd fenn. 
Na, az lesz majd az igazi otthontalanság otthona.        


                                                                

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Gyász-színű Péntek

Sajnálom, hogy az emberek a számok és a tárgyak rabjai lettek. Mialatt a világból szép lassan kivesznek a valódi értékek, mi még csak észre sem vesszük, hogy baj van, mert az orrunknál fogva vezetnek minket. Mindig van mivel hülyíteni a népet – „tapossák csak egymást” – most pl. a kamu 70%-okkal „járnak jól” az emberek. Elborzaszt, hogy vannak, akik ész nélkül vásárolnak olyan termékeket, amikre szükségünk sincs, csak azért, hogy ki ne maradjanak valamiből. Valamiből, ami receptre fel van írva a reklámok segítségével. A helyes értékrend szerint, nem attól leszel valaki, mert megvásárolsz valamit. Ha ugyanis ez minden, amit letettél az asztalra, akkor semmi sem történt: beálltál a sorba.  Nem, az nem valódi tett, nem elismerhető cselekedet, hogy egy számlára ráírják a nevedet és birtokosa leszel egy tárgynak, ami abban a pillanatban annyit ér, amennyit adsz érte. Igazából annyit sem, mert az előállítása a tizedébe sem került. A megvásárlás pillanatától fogva csak csökken az „értéke”...

sin(x)

Grafikont kellett rajzolnom az életemről. Moncsitól kaptam hozzá színes tollat, ceruzát. Volt csillám is. Meg ragasztó.  Nehéz volt elkezdeni, aztán meg befejezni. A csillám nem kellett. Nem tudtam hova szórjam.. A filctollakból sem használtam mindet, nem volt szükségem színekre. De a végén rájöttem lehet, hogy tényleg én vagyok az a görbe, én vagyok amikor épp a nullát karcolja és én vagyok amikor a magasban küzdök a nagy boldogsággal. Ez se jó, az se jó amikor grafikonként én élem meg a hullámzást.  Hányinger. B6. De néha a vitamin sem segít:) Visszatekintve viszont az ember már azt sajnálja miért nem örökített meg minden egyes pillanatot. Mindig azon kesergünk, hogy mi volt és mi lehetett volna. Miért nem tudunk teljesen megélni egyetlen pillanatot sem és legfőképpen miért kell nekünk mindenre tudni a választ? Néha jó menni, ha úgy érzed menned kell. És lehet, hogy az ismerős sarkon túl valami vár rád. De ki Ő? Vagy mi ő? Vajon tudja,...

Tárd ki bátran II.

Ablakok. A külső üveg. Van valami groteszkség abban, ahogy az életünket éljük – tetszelgünk idegeneknek, senkik kedvében akarunk járni. Megfelelni vágyunk elvárásoknak, amelyeknek gonosz butaság az alapja. Gondoljunk csak bele, ha valamiből határozatlan, ugyanakkor véges számú darabunk van, elosztogatnánk olyanoknak, akik nem érdemlik meg? Szerintem minden egyes percért kár, amit elvesztegetünk. Nem tudom miért, de ritkán érzem azt manapság, hogy bárkit is érdekel az, ha minden rendben van. Unalmas, ha boldogság honol? Bosszantó, ha nem szűkölködünk semmiben? Fárasztó, ha másnak jól megy valami? Ez is "negatívkodás", de még mennyire. Ez is bántás. És talán nem is annak, akiről motyogunk. Talán minket emészt fel a rosszindulat, talán minket kínoz a nép betegsége a reflux, amit a temérdek emésztetlen szó okoz. Talán azért foglalkozunk másokkal, mert a saját megoldásra váró problémáinkkal nehezebb lenne. Igen. Meg kéne állni egy pillanatra és az időt venne el, de az nekünk nincs...