Ugrás a fő tartalomra

Mindennap más mozi


Meredten bámult előre és nézte a vetítést. A szemei teljesen kiszáradtak, olyan sokáig nélkülözték a pislogást. A teste kellemesen zsibbadt - egészen laza volt - de egy gondolat annál inkább fogva tartotta.
Délután hat óra lehetett, amikor Kata végre átléphette a küszöböt a munkahelyén és célirányosan az autója felé indult. Észre sem vette, de öt perc rendre azzal telt el, hogy belesüppedt a közel húsz éves ülésbe és átgondolta mi történt vele az elmúlt tíz órában.
A kilométerórára pillantva eszébe jutott a reggeli káosz és a temérdek probléma, amit aznap megoldott. Amikor ellenőrizte az üzemanyag szintjelzőt eszébe jutott, hogy ma még nem evett semmit. Amikor betette a rádiót és megszólalt az egyik elcsépelt sláger, közvetlenül a fejfájása mellé csapódott be a felismerés, milyen messze van még a légszomját csillapító hétvége. A behúzott kéziféket jelző felkiáltójel piros fénye a hátrahagyott teendőkre emlékeztette, a kulcsot elfordítva átgondolta ki ért már haza, őt megelőzve. Amikor izzított szinte látta a mosatlan edényhalmot, az üres kenyértartót és a hajnali készülődésben feldúlt szobát. A sebességváltót megfogva kizökkent az áramlatból és végre kinyomta a kuplungot. Szép lassan kigördült a parkolóból és fokozatosan gyorsított fel. Elindította a kedvenc lemezét és addig tekerte a hangerőgombot, amíg a basszus el nem nyomta a szűnni nem akaró képzeteit.
Kínosan ügyelt a forgalomra, mert tudta, hogy hajlamos a mozizásra. Egyre gyakrabban kapcsolt ki az agya. Amikor beszéltek hozzá előfordult, hogy szakaszossá vált a figyelme, nem tudta tartani a szemkontaktust és azon kapta magát, hogy már megint befelé figyel. Imádta, amikor a gyermekei mesélnek neki, néha mégis kimerültsége győzedelmeskedett. Egy enervált, hervadó asszonynak érezte magát, akit már a férje sem kíván. Amit a zombimódnál is jobban utált, az a tanácstalanság volt. Irigyelte a magabiztos emberek sikerét, ugyanakkor megvetette a sikertelen emberek magabiztosságát. Kétélű fegyver volt az önbizalom. Aki tudta hogyan kell használni, az előtt ledőltek a ledönthetetlen falak is. Ezzel szemben, a gondolkodástól mentes, de roppant magabiztos ember fegyvere csak úgy tudott puffogni, hogy végül mindig a használóját találta el. Egyszerű volt a képlet. Aki nem értett hozzá, nem tudott előnyt kovácsolni belőle, csak maga ellen fordítani.

Kata anyu csak annyit tudott, hogy tüstént szereznie kell egy keveset, mert az önbizalom utáni sóvárgás és a magabiztosság hiánya, kiszívja az utolsó csepp életerőt is a testéből. Nem engedhette meg magának, hogy mindent elveszítsen, azért mert egy óvatlan pillanatban elfelejtette a készséget, hogyan is kell magabiztosnak lenni. Az egyenes tartás, a kiegyensúlyozott hang, a megnyerő tekintet volt az, ami hiányzott az egykor céltudatos nőből, akit mára a nyomasztó hétköznapokból összeállt évek látványosan megnyomorítottak. Kata rájött: a legfontosabb hiányzik az életéből. Az érzés, ami megízesítené cselekedeteit, az izom, ami megtartaná gerincét.

Egy előzés alkalmával, a visszapillantó tükörbe nézve érte a felismerés: az önbizalmat nem osztogatják a járda mentén az utca emberének, a magabiztosságot nem rakják pucolt kirakatba, hogy aki megkívánja; vegye, vigye. Harcolni, tenni kell érte! Erősen markolta a kormányt és a dudára vágott. Elöntötte a tenni akarás, a vágy, az ambíció. Ezért miután hazavezetett, megfőzte a vacsorát, rendbe rakta a konyhát, megfürdette és ágyba rakta a lányokat, megmasszírozta és elaltatta a férjét – végre volt egy kis ideje kisurranni és felcsapni a notebookot.
Éjjel, a beszűrődő holdfényben, ragyogó arccal nyomott egy hatalmas entert a változásra és elhatározta, hogy addig nem áll fel a géptől, amíg meg nem találja az elveszett önbizalmát. Mert valójában semmi másra nem volt szüksége. 



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Gyász-színű Péntek

Sajnálom, hogy az emberek a számok és a tárgyak rabjai lettek. Mialatt a világból szép lassan kivesznek a valódi értékek, mi még csak észre sem vesszük, hogy baj van, mert az orrunknál fogva vezetnek minket. Mindig van mivel hülyíteni a népet – „tapossák csak egymást” – most pl. a kamu 70%-okkal „járnak jól” az emberek. Elborzaszt, hogy vannak, akik ész nélkül vásárolnak olyan termékeket, amikre szükségünk sincs, csak azért, hogy ki ne maradjanak valamiből. Valamiből, ami receptre fel van írva a reklámok segítségével. A helyes értékrend szerint, nem attól leszel valaki, mert megvásárolsz valamit. Ha ugyanis ez minden, amit letettél az asztalra, akkor semmi sem történt: beálltál a sorba.  Nem, az nem valódi tett, nem elismerhető cselekedet, hogy egy számlára ráírják a nevedet és birtokosa leszel egy tárgynak, ami abban a pillanatban annyit ér, amennyit adsz érte. Igazából annyit sem, mert az előállítása a tizedébe sem került. A megvásárlás pillanatától fogva csak csökken az „értéke”...

sin(x)

Grafikont kellett rajzolnom az életemről. Moncsitól kaptam hozzá színes tollat, ceruzát. Volt csillám is. Meg ragasztó.  Nehéz volt elkezdeni, aztán meg befejezni. A csillám nem kellett. Nem tudtam hova szórjam.. A filctollakból sem használtam mindet, nem volt szükségem színekre. De a végén rájöttem lehet, hogy tényleg én vagyok az a görbe, én vagyok amikor épp a nullát karcolja és én vagyok amikor a magasban küzdök a nagy boldogsággal. Ez se jó, az se jó amikor grafikonként én élem meg a hullámzást.  Hányinger. B6. De néha a vitamin sem segít:) Visszatekintve viszont az ember már azt sajnálja miért nem örökített meg minden egyes pillanatot. Mindig azon kesergünk, hogy mi volt és mi lehetett volna. Miért nem tudunk teljesen megélni egyetlen pillanatot sem és legfőképpen miért kell nekünk mindenre tudni a választ? Néha jó menni, ha úgy érzed menned kell. És lehet, hogy az ismerős sarkon túl valami vár rád. De ki Ő? Vagy mi ő? Vajon tudja,...

Tárd ki bátran II.

Ablakok. A külső üveg. Van valami groteszkség abban, ahogy az életünket éljük – tetszelgünk idegeneknek, senkik kedvében akarunk járni. Megfelelni vágyunk elvárásoknak, amelyeknek gonosz butaság az alapja. Gondoljunk csak bele, ha valamiből határozatlan, ugyanakkor véges számú darabunk van, elosztogatnánk olyanoknak, akik nem érdemlik meg? Szerintem minden egyes percért kár, amit elvesztegetünk. Nem tudom miért, de ritkán érzem azt manapság, hogy bárkit is érdekel az, ha minden rendben van. Unalmas, ha boldogság honol? Bosszantó, ha nem szűkölködünk semmiben? Fárasztó, ha másnak jól megy valami? Ez is "negatívkodás", de még mennyire. Ez is bántás. És talán nem is annak, akiről motyogunk. Talán minket emészt fel a rosszindulat, talán minket kínoz a nép betegsége a reflux, amit a temérdek emésztetlen szó okoz. Talán azért foglalkozunk másokkal, mert a saját megoldásra váró problémáinkkal nehezebb lenne. Igen. Meg kéne állni egy pillanatra és az időt venne el, de az nekünk nincs...