Ugrás a fő tartalomra

Kudarc

K, mint kötelező. 
U, mint utálat. 
D, mint determináltság. 
A, mint alattomos. 
R, mint romba dönt. 
C, mint cudar.  

Mivel semmi sem állandó ezen a bolygón, életünk leginkább egy áramlathoz hasonlítható. Néha élettől duzzadó és hevesen hömpölygő patakok vagyunk, amelyeknek a puszta látványa is tiszteletet produkál. Máskor szomjasan könyörgünk egy pohár vízért, mert szinte csurogni sincs erőnk. Ha a mindennapokban nem ér impulzus, az éppen olyan kellemetlen, mint ha váratlanul történik valami. Panaszos egy nép vagyunk. 

Érzéseket érzések követnek. 


A kudarc, mint egy rozsdás pallos, vékony kenderkócon lebeg a fejünk felett. A félelem alattomosan, a veszélyes szintet el nem érve folydogál az ereinkben. Ez a két érzés már az ideák világában gúzsba köti végtagjainkat, a szabadulás irigylésre méltó cselekedet - olyan mutatványosok, akik többek között fémek fogságából szabadultak, tudják, hogy nem csak tárgyak, érzések is tarthatnak egy helyben.


Harry Houdini a bilincsek királya volt - te és én az életünk jobbá tételén ügyeskedünk, sokszor úgy, hogy fogalmunk sincs melyik a helyes irány, merre van az ajtó és hol találjuk a zárba passzoló kulcsot. 
Vannak bizonyos események, amelyek jócskán megnövelik vérünkben a félelem elviselhető dózisát. Rettegve a lehetséges rossztól, mielőtt belevágunk valami számunkra igen fontos és új dologba - mérlegelünk: 
  • Eldöntjük megéri-e beleharapnunk a süteménybe. 
  • Fontolgatjuk átlépjünk-e a kijelölt határvonalakon.
  • Meggondoljuk kimondjuk-e amit gondolunk.
  • Másokat kérdezgetünk, elmenjünk-e a randevúra, megjelenjünk-e az üzleti megbeszélésen, elutazzunk-e a felvételire.
  • Fél lábon állva billegünk a nedves kavicson, azon merengve maradjunk vagy átlépjünk a következőre.
Minden meghozott döntésünket megelőzi egy kéretlen, fanyar érzés - többnyire az emberi félelem. 
Bénák: mozgás- és gondolatkorlátozottak leszünk. Urunk és parancsolónk a kudarc - amelynek dajkája a kétségbeesettség, tápszere a félelem. Minél inkább félünk, annál inkább nő a kudarc esélye a teljhatalomra, a zsarnoki uralomra.   

Tegyük fel, végül mégis rávesszük magunkat valamire és akaratunk is a helyére kerül - úgy érezzük, nincs ami megállíthat. 
Így éreztem pár hete, amikor elhatároztam miről szóljon történetem következő fejezete. De aztán hiába a heteken át tartó tanulás, a felkészültség nem bizonyult elegendőnek. Csalódottan tapasztaltam, hogy az alapműveltség egyes helyeken mit takar. Nem ismertem hiánytalanul a létező operákat és szerzőiket, sem a porondon lévő magyar filmrendezőket és díjra jelöléseiket. Nem vágtam a miniszteri biztosok és pártszóvivők neveit. A képzéssel kapcsolatos információkat pedig szinte alig kérdezték. Szörnyű érzés volt, hogy az alapján ítéltek meg, ami szerintük, a tesztet összeállítók szerint mérvadó az életben. 


Pedig olyan jó volt küzdeni valamiért, jó érzés volt, hogy volt egy cél, ami fényesen ragyogott a szemem előtt. Amióta visszautasítottak újra beleestem a céltalanság állapotába és élvezem a magyar pályakezdőknek nyújtott kilátást - nap mint nap csodálom a munkanélküliség horizontját, a támogatottság hiányának hullámvölgyeit és a politikai kiszolgáltatottság napsütötte egét. 
Azonban úgy döntöttem mégsem hagyom, hogy a sikertelenség ténye, a kudarc határozzon meg.
Egy csodálatos ember vagyok, egyedüli teremtmény. A megvalósítandó céljaim, az elérendő sikereim a tökéletes időzítésre várnak egy olyan világban, ahol a siker és a karrier, a boldogság és a család keserédes ellentétei. 
Mégsem adom fel, mert ha így teszek, akkor válok bábuvá. A bábszínházat pedig a bábozókon kívül, senki nem élvezheti igazán. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Gyász-színű Péntek

Sajnálom, hogy az emberek a számok és a tárgyak rabjai lettek. Mialatt a világból szép lassan kivesznek a valódi értékek, mi még csak észre sem vesszük, hogy baj van, mert az orrunknál fogva vezetnek minket. Mindig van mivel hülyíteni a népet – „tapossák csak egymást” – most pl. a kamu 70%-okkal „járnak jól” az emberek. Elborzaszt, hogy vannak, akik ész nélkül vásárolnak olyan termékeket, amikre szükségünk sincs, csak azért, hogy ki ne maradjanak valamiből. Valamiből, ami receptre fel van írva a reklámok segítségével. A helyes értékrend szerint, nem attól leszel valaki, mert megvásárolsz valamit. Ha ugyanis ez minden, amit letettél az asztalra, akkor semmi sem történt: beálltál a sorba.  Nem, az nem valódi tett, nem elismerhető cselekedet, hogy egy számlára ráírják a nevedet és birtokosa leszel egy tárgynak, ami abban a pillanatban annyit ér, amennyit adsz érte. Igazából annyit sem, mert az előállítása a tizedébe sem került. A megvásárlás pillanatától fogva csak csökken az „értéke”...

sin(x)

Grafikont kellett rajzolnom az életemről. Moncsitól kaptam hozzá színes tollat, ceruzát. Volt csillám is. Meg ragasztó.  Nehéz volt elkezdeni, aztán meg befejezni. A csillám nem kellett. Nem tudtam hova szórjam.. A filctollakból sem használtam mindet, nem volt szükségem színekre. De a végén rájöttem lehet, hogy tényleg én vagyok az a görbe, én vagyok amikor épp a nullát karcolja és én vagyok amikor a magasban küzdök a nagy boldogsággal. Ez se jó, az se jó amikor grafikonként én élem meg a hullámzást.  Hányinger. B6. De néha a vitamin sem segít:) Visszatekintve viszont az ember már azt sajnálja miért nem örökített meg minden egyes pillanatot. Mindig azon kesergünk, hogy mi volt és mi lehetett volna. Miért nem tudunk teljesen megélni egyetlen pillanatot sem és legfőképpen miért kell nekünk mindenre tudni a választ? Néha jó menni, ha úgy érzed menned kell. És lehet, hogy az ismerős sarkon túl valami vár rád. De ki Ő? Vagy mi ő? Vajon tudja,...

Tárd ki bátran II.

Ablakok. A külső üveg. Van valami groteszkség abban, ahogy az életünket éljük – tetszelgünk idegeneknek, senkik kedvében akarunk járni. Megfelelni vágyunk elvárásoknak, amelyeknek gonosz butaság az alapja. Gondoljunk csak bele, ha valamiből határozatlan, ugyanakkor véges számú darabunk van, elosztogatnánk olyanoknak, akik nem érdemlik meg? Szerintem minden egyes percért kár, amit elvesztegetünk. Nem tudom miért, de ritkán érzem azt manapság, hogy bárkit is érdekel az, ha minden rendben van. Unalmas, ha boldogság honol? Bosszantó, ha nem szűkölködünk semmiben? Fárasztó, ha másnak jól megy valami? Ez is "negatívkodás", de még mennyire. Ez is bántás. És talán nem is annak, akiről motyogunk. Talán minket emészt fel a rosszindulat, talán minket kínoz a nép betegsége a reflux, amit a temérdek emésztetlen szó okoz. Talán azért foglalkozunk másokkal, mert a saját megoldásra váró problémáinkkal nehezebb lenne. Igen. Meg kéne állni egy pillanatra és az időt venne el, de az nekünk nincs...