Ugrás a fő tartalomra

A pillanat varázsa

Farsang?
Álarcok, tollak, gyermekiség és kacagás. Bizonyára emlékszel.
Nem értettük miért, de ilyenkor színes kavalkáddá változott az óvoda és iskola épülete. Sokkal barátságosabb volt minden - csillámokról tükröződött vissza a tanterem steril fénye és kaptunk egy lehetőséget, hogy kilépjünk a keretek közül. Kalózokká, teniszcsillagokká és hercegnőkké válhattunk – az ötleteknek csak a fantázia szabott határt és az anyu pénztárcája, de ezt akkor még nem értettük.
A hétköznapok fárasztó tennivalói után hazaérkező és leginkább megpihenni vágyó szüleink, bűbájosan kigondolták mi legyen a gyerek a közelgő bálon. Előállítási költségeket kalkuláltak és reálisan megtervezték a kivitelezést. Az anyagbeszerzést követően gondosan, néhol az ügyetlenkedő mozdulatokat megzabolázva, minden elérhető, segítő kezet összehangolva, megalkották a csodát – a farsangi jelmezünket.
Elérkezett a nagy nap és boldogan pattantunk ki az ágyból, mert tudtunk, hogy délután, édesanya és nagymama, közösen megálmodott télbúcsúztató kollekciójának, tökéletesen ránk szabott költeményét viselhetjük.
Ártatlan gyermeki lelkek voltunk - félszegen tébláboltunk az iskola rendezvényházának, kopottas parkettáján. Valljuk be, bármennyire is örömteli volt a beöltözés, mégis éreztük, hogy a jelmez nem takar el teljesen – éreztük, hogy valahonnan sejtik, hogy mi vagyunk a zöld filcanyag alatt és nem Süsü, a sárkány. Erőn felül meg akartunk felelni, de amikor az otthon összetákolt jelmezünkben, szinte öntudatlanul tessékeltek fel minket a színpadra, még azt is elfelejtettük mi van a lábunk között, nem, hogy minek öltöztünk. Ilyenkor jól jöttek a közönség első soraiból figyelő rokoni szempárok, amelyek a gyönge lábainkat menten megerősítették biztató mosolyukkal – majd „hangosan odasúgták”: Pistike vagyok és madárijesztőnek öltöztem. Nem kis teljesítmény, a kezdő szereplőnek helytállni a színpadon. Ekkor még nem tanultunk kommunikációt és halvány lila gőzünk nem volt, egy jó szónok készségeiről. Előadói képességünk kimerült az egyhelyben történő, zavarodott toporgásban. Azonban, az igazság az, hogy ha sikerült bemutatkoznunk, ha nem - óriási tapssal jutalmazták pirosodó pofinkat és rendkívül büszkék voltak ránk.
Az évek során szép lassan konszolidálódtak a jelmezek, terítékre kerültek a határozott elképzelések. Nem vettünk fel akármit és kritikával illettük az addig oly szorgosan; értünk dolgozó kezeket. Ahogy függőleges centimétereink száma növekedett, mattulni látszott a farsangi bálok tündöklő varázsa: kamaszként szánalmasnak tartottuk, hogy a bolondozás jegyében, anyánk felvette a kék műhajat és apánk favágónak öltözött – nevetséges, morogtuk. Hiába mondták, nem hittük el, hogy később felnőttként elveszünk majd a monoton hétköznapokban és mindennek örülünk majd, ami kizökkent. Akkor már mindennap csörög a vekker: nyavalygunk, felkelünk, kávé – irány a munkahelyünk – nem eszünk rendesen, idegeskedünk, elfáradunk, hazaérünk, álomba zuhanunk, és újra szól az ébresztő. Aztán amikor felnőttként eljön a farsangi időszak, rendkívül hálásak vagyunk, hogy legalább egy estére másik álarc mögé bújhatunk, mint amit az élet megkövetel tőlünk. Legyen ennek a pár sornak a tanulsága az, hogy életkortól függetlenül, éljünk meg minden pillanatot – ha tudunk örülni, olyan egyszerű földi élvezetnek, mint egy álarcos bál, egészen új szintre emelhetjük, a néha oly szürkének érzett, „hétről-hétre létezést”.   



    

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Gyász-színű Péntek

Sajnálom, hogy az emberek a számok és a tárgyak rabjai lettek. Mialatt a világból szép lassan kivesznek a valódi értékek, mi még csak észre sem vesszük, hogy baj van, mert az orrunknál fogva vezetnek minket. Mindig van mivel hülyíteni a népet – „tapossák csak egymást” – most pl. a kamu 70%-okkal „járnak jól” az emberek. Elborzaszt, hogy vannak, akik ész nélkül vásárolnak olyan termékeket, amikre szükségünk sincs, csak azért, hogy ki ne maradjanak valamiből. Valamiből, ami receptre fel van írva a reklámok segítségével. A helyes értékrend szerint, nem attól leszel valaki, mert megvásárolsz valamit. Ha ugyanis ez minden, amit letettél az asztalra, akkor semmi sem történt: beálltál a sorba.  Nem, az nem valódi tett, nem elismerhető cselekedet, hogy egy számlára ráírják a nevedet és birtokosa leszel egy tárgynak, ami abban a pillanatban annyit ér, amennyit adsz érte. Igazából annyit sem, mert az előállítása a tizedébe sem került. A megvásárlás pillanatától fogva csak csökken az „értéke”...

sin(x)

Grafikont kellett rajzolnom az életemről. Moncsitól kaptam hozzá színes tollat, ceruzát. Volt csillám is. Meg ragasztó.  Nehéz volt elkezdeni, aztán meg befejezni. A csillám nem kellett. Nem tudtam hova szórjam.. A filctollakból sem használtam mindet, nem volt szükségem színekre. De a végén rájöttem lehet, hogy tényleg én vagyok az a görbe, én vagyok amikor épp a nullát karcolja és én vagyok amikor a magasban küzdök a nagy boldogsággal. Ez se jó, az se jó amikor grafikonként én élem meg a hullámzást.  Hányinger. B6. De néha a vitamin sem segít:) Visszatekintve viszont az ember már azt sajnálja miért nem örökített meg minden egyes pillanatot. Mindig azon kesergünk, hogy mi volt és mi lehetett volna. Miért nem tudunk teljesen megélni egyetlen pillanatot sem és legfőképpen miért kell nekünk mindenre tudni a választ? Néha jó menni, ha úgy érzed menned kell. És lehet, hogy az ismerős sarkon túl valami vár rád. De ki Ő? Vagy mi ő? Vajon tudja,...

Tárd ki bátran II.

Ablakok. A külső üveg. Van valami groteszkség abban, ahogy az életünket éljük – tetszelgünk idegeneknek, senkik kedvében akarunk járni. Megfelelni vágyunk elvárásoknak, amelyeknek gonosz butaság az alapja. Gondoljunk csak bele, ha valamiből határozatlan, ugyanakkor véges számú darabunk van, elosztogatnánk olyanoknak, akik nem érdemlik meg? Szerintem minden egyes percért kár, amit elvesztegetünk. Nem tudom miért, de ritkán érzem azt manapság, hogy bárkit is érdekel az, ha minden rendben van. Unalmas, ha boldogság honol? Bosszantó, ha nem szűkölködünk semmiben? Fárasztó, ha másnak jól megy valami? Ez is "negatívkodás", de még mennyire. Ez is bántás. És talán nem is annak, akiről motyogunk. Talán minket emészt fel a rosszindulat, talán minket kínoz a nép betegsége a reflux, amit a temérdek emésztetlen szó okoz. Talán azért foglalkozunk másokkal, mert a saját megoldásra váró problémáinkkal nehezebb lenne. Igen. Meg kéne állni egy pillanatra és az időt venne el, de az nekünk nincs...